By | دسامبر 27, 2017

شاهکار طبیعت در آبشار “تنگ تامرادی” یاسوج

آبشار تنگه تامرادی

آبشار تنگه تامرادی

آبشار تنگ تامرادی

تنگ تامرادی در 50 کیلومتری غرب شهر یاسوج “پایتخت طبیعت ایران زمین” در مسیر جاده سپیدار واقع شده و دارای آبشاری زیبا و حوضچه‌های فراوان است.
در خم هر پیچ و فراز هر شیب از این تنگه، تابلوی نقاشی بی‌نظیری از شاهکارهای طبیعت را در مقابل دیدگان گردشگران به تماشا گذاشته شده است.

مهدی حسن زاده، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بویراحمد در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: تنگ تامرادی با چشم‌انداز طبیعی و زیبا، ارتفاعات بلند، پوشش گیاهی سرسبز، هوای مطبوع و خوب و با طراوت که در دل خود آبشاری زیبا به ارتفاع 50 متر را جای داده است که صدای دل‌انگیز ریزش آبشار و طبیعت زیبای اطراف آن برای گردشگران خاطره‌ای فراموش ناشدنی را به همراه نشاط برگرفته از دیدن زیبایی‌های آن به سوغات می‌آورد.

وی افزود: این منطقه از اطراف به کوه‌های “زرآور” و “ساورز” محدود می‌شود. روستای «تنگ تامرادی» از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب‌وهوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است.

حسن زاده اظهار کرد: در ورودی «تنگ تامرادی» و در مجاورت روستای “حسین‌آباد”، “دخمه” و “مقبره‌ای از دوران هخامنشی” به جا مانده که به یکی از سرداران یا نجبای هخامنشی مربوط است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بویراحمد خاطرنشان کرد: «تنگ تامرادی» محل وقوع یکی از جنگ‌های تاریخ معاصر(جنگ “کی‌لهراس” با ارتش رضاشاه) و دو جنگ مهم دیگر یکی جنگ “آریوبرزن” با اسکندر مقدونی و دیگری جنگ دلاوران بویراحمدی با تیمورلنگ است. با توجه به این موارد، می‌توان قدمتی طولانی برای این روستا در نظر گرفت.

حسن زاده تصریح‌کرد: مردم روستای «تنگ تامرادی» به زبان لری سخن می‌گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

وی ادامه‌ داد: آبشار «تنگ تامرادی» یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است که از قدیم‌الایام شناخته شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری بویراحمد عنوان کرد: سالانه شمار فراوانی مسافر، گردشگر و توریست از این آبشار دیدن می‌کنند.

حسن زاده بیان ‌کرد: وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متری و حوضچه‌های آب در مسیر آب زلال و بسیار خنک و وجود غارهایی که آب از دل آن می‌گذرد و آب مداوم از سقف آنان چکه می‌کند باعث شده که هر چه بیشتر بر جذابیت و خاص بودن آن بیفزاید. طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف این آبشار زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

وی اضافه‌کرد: چشمه بلوط عسلی که در حوالی آبشار تنگ واقع شده، یکی از معروف‌ترین ییلاقات و تفرجگاه‌های منطقه به شمار می‌رود. این چشمه، در پایین دست خود، حوضچه‌های طبیعی زیبایی را به وجود آورده است.

منبع:آبشار تنگه تامرادی

آبشار تنگه تامرادی