By | دسامبر 27, 2017

بیوگرافی مرتضی فنونی زاده

بیوگرافی مرتضی فنونی زاده

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:
در 20 ابان سال 1341 در نازی اباد تهران به دنیا آمد.

پدر: حاج محمد فنوني‌زاده
مادر:-
برادران: محسن، مرتضي، ابراهيم و اسماعيل
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

دوران زندگي:
فنونی زاده در خانواده‌ای فوتبالی به دنیا آمده بود که ۴ برادر دیگرش هم فوتبالیست بودند. مثل همه فوتبالسیت‌های جنوب تهران او هم فوتبالش را از زمین‌های خاکی نازی‌آباد، خانی‌آباد و یاغچی‌آباد و خلاصه هرچی که آباد داره شروع کرد.

شروع فوتبال از نوجوانی
13، 14‌ساله بود که آقای اردشیر لارودی چیزی مثل مدرسه فوتبال‌های امروزی راه‌اندازی و او را از میان 100بازیکن دیگر انتخاب کرد و یک‌تیم تشکیل داد. در آن تیم حمید استیلی، رضا رضایی‌منش، تقی اصلانی که شهید شد، کامران شیرمحمدی و حمید یامینی‌پور حضور داشتند. مسعود استیلی، برادر حمید استیلی هم در آن تیم حضور داشت .

اولین بازی باشگاهی
اولین باشگاهش جوانان راه‌آهن بود که همزمان در تیم بزرگسالان هم بازی می‌کرد.

دوران سربازی
چون سرباز بود، به تیم نیروی زمینی تهران رفت و از آن‌جا به دارایی و سپس استقلال منتقل شد.

عضویت در تیمهای مختلف
او در تیم های راه‌آهن، نیروی زمینی ، دارایی ، بانک تجارت ، استقلال و پاس تهران توپ زد.

دعوت به تیم ملی
فنونی زاده ملی پوشی که محبوب علی پروین سرمربی وقت تیم ملی بود از سال 1365 تا 1372 مرتب به تیم ملی دعوت می شد.

بازی دو برادر در مقابل یکدیگر
مرتضی فنونی‌زاده برادر بزرگتر او همبازی مهدی در تیم ملی بود و از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۱ مهدی در تیم استقلال و مرتضی در تیم رقیب یعنی پرسپولیس تهران بازی‌های حساسی را رودرروی یکدیگر برگزار می‌کردند.

نظر پدر مهدی در مورد بازی تیم های استقلال وپرسپولیس
پدر آنها حاج محمد فنوني‌زاده که از علاقه‌مندان بسيار قديمي و با احساس فوتبال ايران بود هميشه مي‌گفت نمي‌داند در بازي‌هاي پرسپوليس و استقلال از برد يكي شاد باشد يا از باخت ديگري ناراحت! او مي‌گفت كه آرزو دارم بازي‌هاي بين دو تيم استقلال و پرسپوليس هميشه مساوي تمام شود تا هيچ كدام از فرزندانم دلگير نباشند!

علت شهرت مهدی
شهرت مهدی بیشتر به دلیل زدن ۲ گل از فاصله بسیار دور به تیم ملی عربستان در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ است.

مربیگری
او سابقه مربیگری در تیم پرسپولیس بجنورد را نیز دارد.

زندگی شخصی
بعد از دوران فوتبالش یک حفره بزرگ در زندگی‌او به وجود آمد، چون دیگر نمی‌توانست به فوتبال ادامه دهد و بشدت آسیب روحی دیدکه نتیجه‌اش افتادن در ورطه ای خانمان سوز بود و همین مسئله موجب شد که خانواده و دوستانش را اذیت کند . به طور کلی زندگی خودش را تلخ و خراب کرد تا این که در سال 88 تصمیم گرفت به زندگی برگردد و موفق شد از تباهی نجات پیدا کند و خوشحال است که از آن روزهای تلخ فاصله گرفته ‌است و می تواند با آرامش و اعتماد به نفس بسیار دوباره در راه زندگی متعالی گام بردارد.آرزو می کند که هیچ ورزشکاری پس از آنکه از ورزش فاصله گرفت دچار خلأ روحی نشود و زندگی توام با موفقیت را طی کند.


بیوگرافی مرتضی فنونی زاده

افتخارات مرتضی فنونی زاده:

قهرمان بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن به همراه تیم ملی ایران
قهرمان جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۹۱ به همراه تیم استقلال تهران
او در سال ۱۹۹۳ به عنوان سومین فوتبالیست برتر آسیا پس از کازویوشی میورا ژاپنی و فهد البیشی عربستانی انتخاب شد.
نقل قول و خاطرات:
مهدی فنونی زاده:« اعتیاد پزشک و ورزشکار و تراشکار و مهندس و موتورساز و راننده و تکنسین نمی شناسد. اعتیاد مستقیما جهل و نادانی شخص را نشانه می گیرد و با تکیه بر این اصل، هر شخصیت با هر منسبی را به کام خود می کشد.دلیل اصلی اعتیاد ، عدم آگاهی شخص نسبت به انسان و مواد مخدر است و همین عدم آگاهی است که باعث باقی ماندن در جهل و سقوط هر چه بیشتر در کام اعتیاد می گردد. پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است و انسان دارای اختیار است و مهم نیست که در کجا و در چه نقطه ای قرار گرفته است و اگر خطوط زندگی او زیبا و آرامش دهنده هستند ، می تواند آنها را به خطوطی زشت و ناراحت کننده تبدیل کند و بر عکس این امر نیز صادق است.»

منبع:بیوگرافی مرتضی فنونی زاده

بیوگرافی مرتضی فنونی زاده