By | دسامبر 27, 2017

زندگینامه و عکس های هدیه تهرانی بازیگر

بیوگرافی هدیه تهرانی

بیوگرافی هدیه تهرانی

نام :هدیه
نام خانوادگی :تهرانی
متولد :4 تیر 1351
همسر سابق :هومن بهمنش
فعالیت :عکاس و بازیگر
محل تولد :تهران
زمینه فعالیت :سینما و تئاتر
زندگی شخصی هدیه تهرانی
هدیه تهرانی متولد 4 تیر ماه 1351 در تهران میباشد. او علاوه بر بازیگری در زمینه عکاسی و ورزش تای چی چوان فعالیت دارد.هدیه تهرانی
بازیگری که هیچ وقت پی گیر بازیگری نبود
آنطور که خودش در مصاحبه ای گفته :هیچ وقت به صورت جدی و عاشقانه پی گیر بازیگری نبوده است ولی به هرحال برایش جذابیت داشته است .جذابیتی که دنیای نمایش به هرشکلش برای همه دارد .پدر هدیه تهرانی به گفته خودش خیلی فیلم می دیده وهمیشه اورا هم با خودش به سینما می برده است .در ضمن پدرش جسته گریخته کار تئاتر هم می کرده است .جالب است بدانید مادربزرگ او در سی سالگی دریک فیلم هم بازی کرده است.
خصوصیات و اخلاقیات هدیه تهرانی
اولین بار که قرار بود بازیگری را شروع کرده و بازی درسلطان را قبول کند با پدرش مشورت می کند ودر مجموع پدرش نه خیلی موافق بود ونه خیلی مخالف و مثل همیشه تصمیم نهایی را به خودش واگذار می کند.

هدیه تهرانی اولین بار وی برای بازی در فیلم روز واقعه انتخاب شد اما بعدها لادن مستوفی جای او را گرفت. کیانوش عیاری هم او را برای بازی در بودن یا نبودن انتخاب کرد که بعدها عسل بدیعی به جای او برگزیده شد. اما سرانجام مسعود کیمیایی او را برای فیلم سلطان انتخاب کرد و هدیه تهرانی وارد سینمای حرفه ای شد.
بازی های راحت و روان او در فیلمهای غریبانه و به خصوص شوکران تحسین منتقدان را برانگیخت. غریبانه به کارگردانی احمد امینی و محصول سال 1376 می باشد.
خلاصه داستان: جوانی به نام بزرگ در نمایشگاه اتومبیل شوهر خواهرش که یوسف نام دارد مشغول به کار است. یوسف از او می خواهد که ماشین گران قیمت خانم دکتر ثابتی را به او تحویل دهد. اما بزرگ تصادف کرده و یوسف مجبور می شود برای پرداخت خسارت چند چک به خانم دکتر بدهد. بزرگ چند بار نزد خانم دکتر می رود تا رضایتش را بگیرد و به جای یوسف او خسارت بدهد، اما دکتر ثابتی به بزرگ پیشنهاد می کند که در مقابل چک های یوسف او باید برای چند ماه همسرش بشود.
یکی از بهترین نقش آفرینی اش که منجر به دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانهٔ سینما شد و تحسین نویسندگان و منتقدان را در پی داشت، بازی بیادماندنی او در چهارشنبه سوری بود. مجله همشهری جوان، بعد از مهناز افشار وی را به عنوان دومین بازیگر زن پول ساز دهه هشتاد خورشیدی انتخاب کرد.
چهارشنبه سوری سومین فیلم سینمایی اصغر فرهادی است. این فیلم در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر (1384) نامزد دریافت 9 جایزه بود، که در نهایت موفق به کسب سیمرغ های بلورین بهترین کارگردانی (اصغر فرهادی)، بهترین بازیگر نقش اول زن (هدیه تهرانی)، بهترین تدوین (هایده صفی یاری) و همچنین سیمرغ بلورین فیلم محبوب تماشاگران شد.

بیوگرافی هدیه تهرانی

بیوگرافی هدیه تهرانی

فیلم های سینمایی هدیه تهرانی
1371چای تلخ
1376غریبانه

قرمز
1377شوکران
سیاوش
دست های آلوده
1378پارتی
1379آبی
چتری برای دو نفر
1380زمانه
کاغذ بی خط
خانه ای روی آب
1381آبادان
دنیا

دختر ایرونی
1382جایی برای زندگی
دوئل

1383یک بوس کوچولو
1384چهارشنبه سوری
شبانه
1385نیوه مانگ
نسل جادویی
1386هر کس سینمای خودش
1387شیرین
فرزند صبح
تهران 1500
1388هفت دقیقه تا پاییز
1390پل چوبی
یک روز دیگر
قلب یخی (فصل سوم)
1391آشغال های دوست داشتنی
دوئت
1393روز مبادا

1394آااادت نمی کنیم

1395اسرافیل
پدیده
بدون تاریخ بدون امضا

1396روزهای نارنجی
هدیه تهرانی در شهریور 1392 به سمت نایب رئیس کمیته بانوان تای چی چوان منصوب شد. این انتصاب با واکنش های متفاوتی روبرو شد ولی از سوی مسئولین فدراسیون ووشو اعلام شد که وی سابقه مربی گری این رشته ورزشی را دارد.

منبع:بیوگرافی هدیه تهرانی

بیوگرافی هدیه تهرانی