By | دسامبر 27, 2017

خواص انیسون (طبیعت و خواص درمانی)

خواص گیاه انیسون

خواص گیاه انیسون

طبع انیسون گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص درمانی انیسون عبارتند از:
مطالعات علمی جدید بر روی انیسون نشان داده است، این گیاه دارای خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری است و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.
از میوه‌های گیاه انیسون برای درمان ناراحتی‌های دستگاه گوارش استفاده می‌شود. درمان دل درد، نفخ شکم، تقویت معده و دفع رطوبات معده از خواص انیسون برای دستگاه گوارش است، همچنین مصرف دانه‌های این گیاه اشتها آور است و به هضم غذا کمک می‌کند.
انیسون در درمان گلو درد موثر است و خاصیت خلط آور دارد.
مصرف این گیاه برای مادران شیرده مفید بوده و باعث افزایش شیر مادران می‌شود.
استنشاق بخور این گیاه برای درمان سردرد و سرگیجه مفید است و در کتب طب سنتی جویدن آن را درمانی موثر برای پاک کردن مجاری تنفسی، تسکین میگرن، درد سینه، سرفه، تنگی نفس و خفقان می‌دانند.
گیاه انیسون، حاوی تعدادی از ترکیبات فعال و ضد التهابی است و برای تسکین مشکلاتی نظیر آرتروز، نقرس، سردرد و صدمات مزمن مفید است.
چکاندن روغن گل که انیسون در آن جوشانده باشند، برای درد گوش و کری و بیماری‌های گوش که ناشی از ضربه یا برخورد باشد، مفید است.
جلای دندان‌ها و رفع بوی بد دهان از دیگر خواص انیسون است.
دانه‌های این گیاه، تقویت کننده کلیه و گشاینده انسداد‌های کبد، طحال، مثانه و رحم می‌باشد.
تحقیقات اخیر تاثیر مثبت انیسون بر روی بیماران دیابتی نوع ۲ را نشان داده است که مصرف آن باعث کاهش قند خون ناشتا در بیماران دیابتی شده است.
دانه گیاه انیسون خاصیت چربی سوزی دارد و از همین رو در بحث لاغری باعث محبوبیت آن در سال‌های اخیر شده است.

گیاه شناسی انیسون

انیسون گیاهی علفی و یـک سـاله بـه ارتفـاع ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است و دارای گل‌های سفید کوچک به صورت گل آذین چتر مرکب و میوه‌هایی به رنگ سبز مایل به زرد است که قسمت فوقانی آن نوک تیز و پنج خط برجسته بر روی آن قابل مشاهده است. این گیاه دارویی پرخاصیت، در غرب آسیا، خاورمیانه، مکزیک، مصر و اسپانیا کشت می‌شود. قسمت دارویی و مورد استفاده گیاه دانه‌های گیاه است و جالب است بدانید دانه‌های تازه رسیده گیاه بیشترین خواص دارویی را دارند، چرا که خواص زیادی در پوست بذر‌ها وجود دارد.
ترکیبات شیمیایی انیسون
مهمترین ترکیبات شیمیایی و مواد تشکیل دهنده گیاه انیسون، اسانس است که میزان آن از ۵.۱ تا ۵ درصد متغیر است. مهم‌ترین ترکیب موجود در اسانس، ترانس آنتول به میزان ۸۰ تا ۹۰ درصد است که بیشتر خواص دارویی گیاه به آن مرتبط می‌باشد.

مقدار و طریقه مصرف انیسون

به مقدار نیم تا يک گرم از بذر گیاه را در آب جوش دم کنید و اجازه دهید تا برای ۱۰ تا ۱۲ دقیقه دَم بکشد تا ترکیبات فعال دانه‌ها درون آب آزاد شوند و سپس آن را صاف نموده و مقدار یک فنجان و به میزان سه مرتبه در طول روز مصرف کنید.

مضرات انیسون (موارد احتیاطی و منع مصرف)
باوجود گسترده بودن خواص انیسون در درمان بیماری‌ها، مصرف اين گياه در دوران بارداری منع شده است، همچنین اسانس اين گياه نبايد مورد مصرف کودکان قرار گيرد.
انیسون با برخی داروهای هورمونی تداخل دارویی دارد، این گیاه می‌تواند تا حدی شبیه به استروژن در بدن عمل کند و بنابراین احتمال دارد اثرات داروهای هورمونی نظیر داروهای ضدحاملگی را کاهش دهد.
برخی مطالعات نشان داده است، مصرف این گیاه ممکن است با برخی داروهای ضد سرطان تداخل داشته باشد و اثرات آن را کاهش دهد.

منبع:خواص گیاه انیسون

خواص گیاه انیسون