By | دسامبر 27, 2017

نحوه کاشت فلفل دلمه‌ ای در گلدان

روش کاشت فلفل دلمه ای

برای کاشت فلفل دلمه‌ ای در گلدان، ابتدا باید بذرهای فلفل را در سینی نشا بکارید و زمانی که گیاه دو برگی شد، آن را به گلدان اصلی منتقل کنید. وسایل مورد نیاز و مراحل کاشت فلفل دلمه‌ ای در گلدان به شرح زیر است:
وسایل مورد نیاز
بذر فلفل دلمه‌ای
سینی نشا
خاک گلدانی، کوکوپیت و پرلیت
ماسه نرم
اسپری آب
گلدان مناسب

کاشت نشا فلفل دلمه‌ای
بذر‌های فلفل دلمه‌ای را از مراکز فروش گل و گیاه تهیه کنید. می‌توانید چند نوع بذر فلفل دلمه‌ای شامل فلفل سبز و فلفل رنگی را انتخاب کنید تا گلدان‌ شما از زیبایی بیشتری برخوردار شود.
بذر‌ها را به مدت ۲ تا ۸ ساعت در آب ولرم بخیسانید تا سرعت جوانه‌زنی بیشتر شود.
سینی نشا را با ماسه خیس پر کنید. در هر قسمت با کمک انگشت یا وسیله‌‌ای مانند مداد، سوراخی به عمق ۵ تا ۸ میلی‌متر ایجاد کنید. بذر‌ها را به آرامی داخل هر سوراخ گذاشته و اطراف آن را با ماسه پر کنید.
سینی نشا را در یک محل گرم و مرطوب قرار دهید. یکی از بهترین نقاط خانه برای قرار دادن سینی نشا، آشپزخانه و پشت پنجره‌ است. روی سینی نشا را می‌توانید با پلاستیک شفاف بپوشانید. برای تهویه بهتر هوا روی آن چند سوراخ کوچک ایجاد کنید.
پلاستیک باعث ایجاد شرایط گلخانه‌ای و گرم و مرطوب نگه داشتن محیط می‌شود. بهترین دما برای جوانه‌زنی بذر فلفل، دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.
بذر‌ها را به صورت روزانه با کمک اسپری آبیاری کنید. چنان‌چه در طول روز سطح ماسه خشک شده بود، آن را دوباره آبیاری کنید. لازم است سطح ماسه همواره مرطوب باشد. اما ماسه را غرقاب نکنید.
در صورت حفظ شرایط مناسب محیط، ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بذر فلفل دلمه‌ای جوانه بزند. بعد از جوانه‌زنی بذرها، پوشش پلاستیکی را بردارید و برای نشا‌های کوچک، نور کافی و مناسب فراهم کنید. اگر پنجره جنوبی دارید، سینی نشا را در مقابل پنجره قرار دهید. اگر پنجره جنوبی ندارید، با کمک لامپ‌های فلورسنت نور مصنوعی ایجاد کنید.
زمانی که نشا فلفل دو برگی شد، گیاه برای انتقال به گلدان اصلی آماده شده است. در مرحله بعدی کاشت فلفل‌ دلمه‌ ای با ما همراه باشید.
انتقال نشا و کاشت بوته فلفل دلمه‌ای در گلدان
یک گلدان با سایز مناسب انتخاب کنید. انتخاب گلدان به فضای مورد نظر شما برای پرورش فلفل دلمه‌ای بستگی دارد. هر بوته فلفل را می‌توانید در یک گلدان کوچک ۱۰ سانتی‌متری بکارید. البته می‌توانید از یک گلدان جعبه‌ای بزرگتر استفاده کرده و چند بوته را در کنار یکدیگر بکارید. فاصله بین هر بوته در گلدان، حداقل باید ۵ سانتی‌متر باشد.
گلدان را با خاک حاصلخیز و دارای زهکشی بالا پر‌ کنید. ترکیبی از کوکوپیت، پرلیت و خاک مخصوص گلدانی برای کاشت فلفل دلمه‌ ای در گلدان مناسب است.
لازم است بدانید، در برخی مناطق، خاک باغچه و باغ، بیش از حد سنگین است. زمانی که در گلدان از این نوع خاک‌‌‌ها استفاده کنید، سخت و فشرده می‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم آن‌ها را با قطعات خزه، ورمیکولیت و یا پرلیت ترکیب کنید تا زهکشی بهتر صورت گیرد. این مواد را می‌توانید از یک مرکز باغبانی خوب به صورت فله‌ای تهیه کنید تا در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود.
حین انتقال نشا‌ها مراقب باشید که ریشه‌های گیاه آسیب نبینند. گلدان را با خاک مناسب پر کنید و نشا را به آرامی در خاک بکارید. بعد از انتقال نشا، لازم است که به طور مرتب به گیاه آب دهید.
گیاه فلفل دلمه‌ای به دما و نور کافی برای رشد نیاز دارد. هر چند روز یک بار، خاک را به طور کامل خیس کنید. اجازه دهید خاک در بین هر آبیاری خشک شود.
یک تا دو هفته بعد از انتقال نشا به گلدان اصلی، گیاه فلفل دلمه‌ای شما گل می‌دهد. گل‌های فلفل دلمه‌ای در انتهای شاخه‌ها و یا زاویه بین برگ و شاخه به وجود می‌آیند.
فلفل دلمه‌ای یک گیاه خود گرده‌افشان است. با این وجود، برای تولید محصول بیشتر می‌توانید به گرده‌افشانی گیاه کمک کنید. برای این کار، یک سوآپ پنبه‌ای را به آرامی به گرده بساک گل نر مالش دهید و آن را به کلاله گل ماده منتقل کنید.
از کاشت نشا تا برداشت فلفل ۶ تا ۱۰ هفته طول می‌کشد. برداشت را زمانی انجام دهید که ۸۵ درصد رنگ میوه کامل شده باشد. شما می‌توانید در هر هفته یک تا سه بار محصول خود را برداشت کنید. از یک قیچی یا چاقوی تمیز برای بریدن فلفل‌ها استفاده کنید. همچنین فلفل‌ها را با ساقه ۲ تا ۵ سانتی‌متری جدا کنید.
خواص فلفل دلمه‌‌ای در درمان بیماری‌ها قابل چشم‌پوشی نیست. استفاده از آن در آشپزی و تهیه انواع غذاها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که میوه، تخم، برگ و گل این گیاه مصرف در طب سنتی مصرف قابل توجهی دارد.

منبع:روش کاشت فلفل دلمه ای

روش کاشت فلفل دلمه ای