By | دسامبر 27, 2017

علائم سرطان دهان

سرطان دهان هم مانند بسیاری دیگر از بیماری ها در صورت تشخیص علائم اولیه آن احتمال درمان را افزایش می دهد و می تواند جان افراد را نجات دهد.

علائم سرطان دهان با علائم اولیه آن کمی متفاوت است. در واقع ممکن است با شناخت و تشخیص علائم اولیه سرطان دهان بتوانید برای درمان زود هنگام آن اقدام کنید و از گسترش و پیشروی آن جلوگیری کنید.

سرطان دهان به علت رشد و تکثیر غیرطبیعی سلول ها در برخی از مناطق دهان به وجود می آید که می تواند در داخل گونه، زیر، وسط و جلوی زبان، یا بر روی بافت دهان یا لثه تشکیل شود.

در سال گذشته در ایالات متحده آمریکا حدود ۴۹.۷۰۰ مورد ابتلا بع سرطان دهان گزارش شده است که تنها حدود ۳ درصد از کل افراد مبتلا به این نوع سرطان را تشکیل می دهند. این نوع سرطان بیشتر در مردان رخ می دهند و زنان کمتر به آن مبتلا می شوند.نشانه های هشدار دهنده و علائم سرطان دهان
علائم سرطان دهان متفاوت هستند اما هر کسی که بیش از ۲ هفته در معرض هر کدام از موارد زیر باشد باید به یک پزشک برای تشخیص مراجعه کند:

ایجاد مشکل در جویدن یا بلعیدن
ایجاد توده یا زخم در دهان، گلو یا لب ها
لکه سفید یا قرمز در دهان
اشکال در تکان دادن زبان یا فک
کاهش وزن غیر منتظره
ایجاد درد یا زخمی که درمان نمی شود یا خونریزی می کند
رطوبت بیش از اندازه، درد و یا جوش در هر نقطه از دهان یا لب
بسیار مهم است که به یاد داشته باشید، این ها علائم قطعی سرطان دهان نیستند و ممکن است دلایل دیگری مانند آلرژی یا عفونت باعث به وجود آمدن آن ها شده باشد.

چه چیزهایی باعث ایجاد سرطان دهان می شوند؟

کارشناسان بر این باورند که جهش در DNA سلول باعث ایجاد سرطان به وسیله تحریک رشد غیرطبیعی و مرگ سلولی می شود. این در حالی است که هنوز معلوم نیست این جهش اولیه چگونه به وقوع می پیوندد، اما برخی عوامل خاص می توانند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهند. که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

مصرف دخانیات و الکل: هر نوع مصرف دخانیات می تواند باعث ایجاد تغییر در سلول های دهان شده و خطر ابتلا به سرطان دهان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. همچنین مصرف بیش از حد الکل نیز می تواند خطر را افزایش دهد.
سن: خطر ابتلا به سرطان دهان با بالا رفتن سن افزایش می یابد. میانگین سن تشخیص آن ۶۲ سال است.
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): این ویروس باعث ایجاد نوعی عفونت جنسی می شود که با چندین نوع سرطان مختلف دارای ارتباط است.
قرار گرفتن در معرض خورشید: خورشید اشعه هایی را منتشر می کند که می توانند لب ها را سوزانده و باعث ایجاد سرطان دهان شوند.
جنسیت: همانطور که پیش تر هم اشاره شد، مردان بیش از دو برابر احتمال ابتلا به سرطان دهان را نسبت به زنان دارند که هنوز علت آن مشخص نیست.

پیشگیری از سرطان دهان
همانطور که بیشتر سرطان ها قابل پیشگیری قطعی نیستند، پیشگیری از این نوع سرطان هم همیشه امکان پذیر نیست. برخی از عوامل خطر ساز این سرطان، مانند مرد بودن یا پیری، قابل پیشگیری نیستند. با این حال، برخی اصلاحات در سبک زندگی که می توانند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهند عبارتند از:

اجتناب از تنباکو
کاهش یا قطع مصرف الکل
حفظ رژیم سالم
استفاده از کرم های ضد آفتاب
ورزش منظم
حفظ بهداشت دهان و دندان
به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید

چرا تشخیص زود هنگام سرطان مهم است؟

در بیشتر اشکال سرطان، تشخیص زودهنگا بسیار مهم است. درمان این نوع سرطان هم معمولا شامل استفاده ترکیبی از چندین روش درمانی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی می شود که در مراحل اولیه بسیار موثر هستند. اگر سرطان به مناطق دیگر گسترش پیدا کند، جداسازی و درمان آن بسیار سخت خواهد شد.

اگر سرطان به بافت های اطراف گسترش نیافته باشد، احتمال درمان آن بین ۷۵ تا ۹۳ درصد است اما در صورتی که سرطان به بافت های اطراف گسترش پیدا کند، این ارقام سقوط می کند.

منبع:علائم سرطان دهان

علائم سرطان دهان