By | دسامبر 27, 2017
غار ده شیخ کجاست؟

غار ده شیخ کجاست؟

غار ده شیخ

دنیای اسرارآمیز غار ده شیخ شگفت انگیزترین جاذبه یاسوج

غار ده شیخ از جاذبه های ناشناخته ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد است جاذبه ای با قدمت 135 میلیون سال که می توان آن را از شگفت انگیزترین جاذبه های ایران نیز دانست.غار ده شیخ

برای دسترسی به این جاذبه شگفت انگیز باید ابتدا به شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنید، بعد از سفر به یاسوج و طی کردن مسافتی حدود 45 کیلومتر به بخش پاتاوه شهرستان دنا می رسید تا پس از آن با گذر از مناظر طبیعی و پل تاریخی پاتاوه به دنیای اسرارآمیز یکی از زیباترین غارهای ناشناخته ایران قدم گذاشته باشید جایی که غارنوردان و کارشناسان به آن لقب «علی صدر2» را داده اند.

وجه تسمیه غار ده شیخ قرار گرفتن در بالادست روستایی به همین نام است. این غار در طی قرن های متمادی ناشناخته مانده بود تا اینکه چند سال پیش از سوی برخی افراد محلی در روستای ده شیخ پاتاوه کشف شد و تاکنون سه مرحله اکتشاف توسط محققان و غارشناسان در این غار انجام شده است.
پس از بالا رفتن از کوه و گذر از مسیر سنگ فرشی که در این مکان ایجاد شده، به دهنه این غار شگفت انگیز در ارتفاع 1670 متری از سطح دریا می رسید، مسیر ابتدایی غار به طول 5 یا 6 متر را باید به صورت نیم خیز و نشسته طی کرد تا پس از آن به ورودی هایی با ارتفاع 15 تا 20 متر رسید، ورودی هایی برای قدم گذاشتن به یکی از حیرت انگیزترین و اسرارآمیزترین جاذبه های ناشناخته ایران؛ فضایی باز و مرتفع با قندیل های آویزان و ستون های زیبای طبیعی که چشم ها را خیره می کند.

ریزش قطرات آب از قندیل ها، زیبایی و جلای خاصی به بدنه غار داده است، کارشناسان ریزش آب را نشان از آن می دانند که این قندیل ها در حال رشد بوده و این غار یک فضای زنده است که در طی قرن های متمادی رشد کرده و همچنان به این روند ادامه می دهد
به هر سوی این غار شگفت انگیز که نگاه کنی ورودی دالان هایی را می بینی که گویا قرار است تو را به سرزمین اسرارآمیز دیگری هدایت کند. سرزمینی ناشناخته که شاید جلوه های دیگری از حیات انسان ها در روزگاران دور در آن نهفته باشد یا شاید مکانی اسرارآمیز که منتظر مانده انسانی از راه رسیده و آن را کشف کند. این که نمی دانیم تا کجا ادامه دارد و چند قدم جلوتر چه چیزی انتظار ما را می کشد بر هیجان سفر به یکی از رازآلودترین غارهای ایران می افزاید.

ده شیخ یک غار آهکی کاملا طبیعی است که شکل گیری آن را به دوره دوم زمین شناسی مربوط می دانند که در گذر زمان، آب به صورت چرخشی از حفره های آن عبور کرده و بر اثر این حرکت چرخشی آب، هفت دالان شکل گرفته است که ارتفاع برخی از این دالان ها به 7 متر هم می رسد. از دیگر شگفتی های این غار، گرم بودن آن در زمستان و سردی هوای درون آن در تابستان است.
سفال ها و استخوان های کشف شده در این غار 135 میلیون ساله نشان می دهد که در مقطعی از تاریخ، برخی از انسان ها این غار عظیم و اسرارآمیز را برای زندگی انتخاب کرده بودند. هر چند قدمت این سفال ها هنوز به درستی مشخص نشده، اما برخی کارشناسان قدمت آنها را به قبل از ظهور اسلام نسبت می دهند. اما نبود هیچگونه نقاشی بر روی دیواره های غار نشان می دهد که این مکان در طی قرن ها دست نخورده و ناشناخته باقی مانده است.

در توصیف این غار شگفت انگیز هر چه بگوییم کم گفته ایم؛ گاهی زیبایی هایی وجود دارد که نمی توان همه آنها را به رشته تحریر درآورد، ده شیخ یکی از آن زیبایی های طبیعی و خدادادی است که باید از نزدیک دید تا به قدرت اعجاز خدا در دل کوه پی برد. کارشناسان پیش بینی می کنند که این غار در سال های آینده به یکی از گردشگرپذیرترین غارهای آهکی ایران و حتی جهان تبدیل شود.

منبع:غار ده شیخ کجاست؟

غار ده شیخ کجاست؟