By | دسامبر 27, 2017

چای سبز در بارداری خواص و معایب

فواید خوردن چای سبز در بارداری

فواید خوردن چای سبز در بارداری

چای سبز یک نوشیدنی سالم در سرتاسر دنیا محسوب می شود که از برگ های کاملیا سیننسیس درست می شود چای سبز حاوی غلظت های بالایی از آنتی اکسیدان ها هستند.اگرچه چای های دیگرمثل (سیاه ،سفید ، زرد) همگی از همان گیاه هستند . فرآیند چای سبز با حداقل اکسایش متفاوت است.چای سبز در بارداری

اما می توانید چای سبز را در طول بارداری مصرف کنید؟
اگر پاسخ مثبت است چگونه آن را دم و چقدر مصرف می کنید پاسخ این سوال ها را در این بخش از نمناک می دهیم.

آیا مصرف چای سبز در طول بارداری سالم است ؟
بله اگر به اندازه مصرف شود سالم است و هیچ گونه توصیه پزشکی از این بابت ندارد . چای سبز سرشار از مواد مغذی است یعنی می توانید روزانه 1یا 2 فنجان از آن را بنوشید، اگرچه نیاز است مصرف اپی گالوکتشین و کافئین موجود در آن را محدود کنید.
اپی گالوکتشین موجود در چای سبز چیست ؟
ماده و آنتی اکسیدان قوی در چای سبز است و ممکن است بر متابولیسم اسید فولیک تاثیر بگذارد که برای بارداری اهمیت دارد. اسید فولیک برای جلوگیری از نقص لوله های عصبی در دوران جنینی ضروری است .روی چای سبز فرایند کمتری نسبت به چای های دیگر صورت می گیرد و حاوی عنصرهای غلیظ و مضری هستند

چای سبز چه مقدار کافئین دارد ؟
یک فنجان چای سبز( 237 میلی لیتر ) حاوی حدود 24 میلی گرم تا 45 میلی گرم کافئین است ، با این حال مقدار دقیق بستگی به زمان جوش و نوع چای که انتخاب می کنید دارد. مقدار مشابه قهوه حاوی حدود 95 میلی گرم تا 200 میلی گرم کافئین است ، به این معنی است که یک فنجان چای سبز حاوی کم تر از نیمی از مقدار کافئین در یک فنجان قهوه است. همچنین یک فنجان چای سبز حاوی حدود 12 میلی گرم کافئین و یا کم تر است.وقتی باردار هستید چه مقدار چای سبز سالم است ؟
می توانید روزانه 200 میلی گرم کافئین که معادل 3 تا 4 فنجان است بنوشید .اگرچه نیاز است کافئین موجود در نوشیدنی های دیگر مثل نوشابه ، قهوه ، شکلات ، نوشیدنی انرژی زا را بررسی کنید.

فواید مصرف چای سبز در طول بارداری چیست ؟
چای سبز نسبت به چای سیاه ، قهوه ،نوشیدنی های کافئینی دیگر فواید زیادی دارد.

به چند نمونه از فواید آن می پردازیم :

تنظیم فشارخون با چای سبز :
فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند به بیماری هایی به نام پره اکلامپسی منجر شود. چای سبز منبع عالی از آنتی اکسیدان ها به نام پلی فنول ها است که به جلوگیری از آسیب سلولی در بدن کمک می کنند. بنابراین مصرف منظم چای سبز می تواند فشار خون را تنظیم کند.

کنترل قند خون با چای سبز:
چای سبز با کنترل سطوح قند در بدن ، سطح گلوکز را کنترل می کند. چای سبز نیز در صورتی مفید است که دیابت حاملگی داشته باشید.

چای سبز از مسائل دندانی محافظت می کند:
در دوران بارداری، مستعد مشکلات دندانی مانند کرم خوردگی،ورم لثه و غیره هستید. آنتی اکسیدان ، کاتچین که در چایی سبز حضور دارد، قدرت نابود کردن باکتری ها و ویروس را دارد.
درمان مشکلات پوستی با چای سبز :
آکنه و بیماری های پوستی به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری شایع است. این آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی چای سبز به کاهش این مشکلات پوستی کمک خواهند کرد.

چای سبز برای تغییر حالت روحی :
آنتی اکسیدان موجود در چای سبز متابولیسم را افزایش می دهد که در مقابله با نوسانات روحی در دوران بارداری کار می کند. همچنین آمینو اسیدی به نام تیانین در چای سبز اثرات آرامش بخش را ایجاد می کند و به درمان نوسانات خلقی کمک می کند.
چای سبز برای بهبود سیستم ایمنی :
چای سبز، ” سلول های تی ” بدن را تحریک می کند که نقش کلیدی در بهبود ایمنی و مبارزه با بیماری های شایع و ملایم دارد.

قبل از اینکه چای سبز را دم کنید از مضرات آن بدانید

آیا نوشیدن چای سبز عوارضی برای بارداری دارد ؟
گذشته از خواصی که چای سبز دارد اگر بیش از اندازه مصرف شود عوارض دارد، مصرف بیش از اندازه چای سبز روی توانایی سلول های خونی برای جذب آهن تاثیر می گذارد و باعث کم خونی بارداری و مانع رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به بدن می شود.

هم چنین چای سبز مانع جذب اسید فولیک که در دوران بارداری اهمیت دارد می شود .اسید فولیک در 12 هفته اول بارداری برای جلوگیری از نقص تولد ضروری است، با پیشرفت بارداری توانایی بدن برای تجزیه کافئین کاهش می یابد بنابراین چای سبز روی الگوی خواب تاثیر و موجب مشکلات قلبی می شود.
کدام نوع چای سبز در دوران بارداری سالم است ؟
ارگانیگ ، بدون کافئین ، ماچا؟

هر سه نوع این چای در دوران بارداری سالم است اما به مقدار محدود. همچنین مقدار مصرف روزانه کافئین نباید بیشتر از 200 میلی گرم در روز باشد، چای ارگانیگ سبز چای است که به طور طبیعی در مزرعه پرورش پیدا کرده باشد بدون اینکه از مواد شیمیایی ، مصنوعی ، کود استفاده شده باشد.

چای بدون کافئین ، کافئین کمتری نسبت به نوع استاندارد آن دارد. همچنینچای ماچا از بهترین برگهای چای سبز که غنی از آنتی اکسیدان هستند درست می شود رگ و ریشه آن کنده و به خوبی پودر می شود این چای را نباید بیشتر از یک فنجان بنوشید زیرا بیشتر از حد مواد مغذی دارد.

انتخاب چای درست اولین مرحله است ، درست دم کردن و به موقع و اندازه نوشیدن آن هم اهمیت دارد.

نکاتی برای نوشیدن چای سبز در دوران بارداری :
این چای را با شکم خالی نخورید زیرا حاوی تانین است که باعث اسیدی شدن می شود و باعث حالت تهوع ، یبوست ، دل درد می شود. آن را همراه غذا ننوشید زیرا همانطور که شیره معده را رقیق می کند مانع جذب آهن از غذا می شود.

حداقل 2 ساعت بین غذا و چای فاصله بگذارید و بیشتر از 2 فنجان در روز چای سبز ننوشید. همچنین قبل ازخواب این چای را نخورید زیرا موجب بی خوابی می شود، این چای را از برند و فروشنده های معروف خریداری کنید و از فیلتر برای درست کردن چای سبز استفاده کنید.

آیا چای سبز برای اوایل بارداری سالم است ؟
مصرف مقدار کمی چای سبز در مراحل اولیه بارداری سالم است. مصرف بیش ازحد آن می تواند توانایی بدن برای جذب اسید فولیک را مهار کند که می تواند ریسک ابتلا به معلولیت های مادرزادی در کودکان را افزایش دهد.

آیا مصرف عصاره چای سبز در دوران بارداری سالم است ؟
مصرف عصاره چای سبز در طول دوران بارداری توصیه نمی شود چون حاوی مقادیر بسیار زیاد کافئین و عناصر دیگر است. عصاره به شکل کپسول و یا پودر موجود است ، میزان بالای کافئین در دوران بارداری بسیار مضر است.

آیا می توانید از چای سبز برای سوزاندن چربی در دوران بارداری استفاده کنید؟

بطور کل در دوران بارداری برای سوزاندن چربی سالم نیست چون نه تنها روی جذب مواد مغذی بلکه انرژی لازم برای رشد جنین تاثیر می گذارد.

آیا خوردن قرص چای سبز در دوران بارداری خوب است ؟

قرص های چای سبز در دوران بارداری خوب نیستند چون سوخت و ساز را بالا می برند و ممکن است از حفظ مواد مغذی جلوگیری کنند. هم چنین آن ها بسیار غلیظ هستند که ممکن است منجر به دریافت بیش از حد کافئین شود.

چای سبز یکی از نوشیدنی های سالم در دوران بارداری است اما برای جلوگیری از سایر بیماری ها از خوردن بیش از حد آن خود داری کنید فواید این چای به میزان و کیفیت مصرف بستگی دارد . قبل از مصرف با پزشک صحبت کنید.

منبع:فواید خوردن چای سبز در بارداری

فواید خوردن چای سبز در بارداری