By | دسامبر 27, 2017

فواید پای مرغ برای نوزاد

پای مرغ از غنی ترین منابع کلسیم و ویتامین D است. پیشگیری و درمان مشکلات استخوانی، رفع افسردگی و حفظ سلامت ناخنها و پوست از خواص پای مرغ است.
پای مرغ ماده غذایی پرخاصیت و مفیدی است که متاسفانه چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این ماده غذایی سرشار از کلسیم، ویتامین د و سایر املاح و ویتامینهای مفید بوده و از خواص و فواید درمانی بیشماری برخوردار است.
تحقیقات پژوهشگران نشان داده، پای مرغ حاوی بسیاری از پروتئینها، ویتامینها و مواد معدنی حیاتی است که بدن انسان قادر به تولید آنها نیست .
بدانیم استفاده از پای مرغ بهترین جایگزین برای افرادی است که از قرصهای غضروف ساز خارجی استفاده میکنند. رفع مشکلات استخوانی شایع نظیر پوکی و نرمی استخوان در کودکان، پیشگیری و کمک به درمان آرتروز، ساییدگی مفاصل و ترمیم شکستگی های استخوانی و درمان اختلال عملکرد عضلانی که در اثر کمبود کلسیم و ویتامین د، از مهمترین خواص پای مرغ و فواید درمانی آن است. به طوریکه بسیاری از پزشکان تغذیه و همچنین پزشکان جراح اورتوپدی در بسیاری موارد استفاده از سوپهای مختلف حاوی عصاره پای مرغ را به بیماران خود توصیه میکنند.

خواص پای مرغ

خواص درمانی پای مرغ از دیدگاه برخی پزشگان و متخصصان طب سنتی شامل موارد زیر است:
استفاده از پای مرغ برای کمک به درمان و رفع بعضی از مشکلات استخوانی نظیرپوکی استخوان، راشیتیسم یانرمی استخون در کودکان و جلوگیری و ترمیم نکروز و پوسیدگی مفاصل و غضروفها مفید است.
استفاده از پای مرغ برای پیشگیری و درمان صدای مفاصل در حال فرسایش بسیار مفید است.
پای مرغ سرشار از مواد غضروف ساز و سولفات کندروئتین است. از این رو برای ترمیم و شکستگی استخوان مفید است و به عنوان جایگزین مناسب برای قرصهای غضروف‌ساز خارجی محسوب می شود.توصیه می شود برای سلامت استخوانهای کودکان بیشتر استفاده شود.
از خواص پای مرغ کمک به درمان دیسک کمر و بهبود آن می باشد.
مصرف پای مرغ بدون کندن پوست آن بسیار دردرمان افسردگی و اضطراب در افراد وکودکان تاثیر دارد .
استفاده ازپای مرغ برای بهبود رشد کودکان مفید است. استفاده از این ماده غذایی مفید برای درمان کودکانی که سر استخوان رانشان نکروز(بافت مردگی)، پوسیده و خراب میشود، بسیار تاثیردارد.
در طب سنتی از خواص پای مرغ برای درمان سرماخوردگی و رفع ضعف شدید در افراد وکودکان استفاده میشود.
یکی دیگر از خواص پای مرغ کمک به حفظ سلامتی و جوانی پوست و ناخن ها می باشد. ترکیبات کلاژن و الاستین مسئول حفظ سلامت پوست و ناخن ها در بدن هستند که در این ماده غذایی به مقدار فراوان یافت میشود. همچنین استفاده از پای مرغ باعث از بین رفتن خشکی پوست و رطوبت دهی به پوست می شود.
استفاده از پای مرغ به دلیل وجود پروتئین های خاص در آن برای تنظیم وکنترل فشار خون مفید است.
مصرف پای مرغ برای کمک به درمان بیماری استئوآرتریت (نوعی بیماری مفصلی تحلیل رونده که به طور معمول در افراد مسن دیده می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان می‌باشد) مفید است.
پای مرغ منبع خوبی از آهن و سایر املاح میباشد، لذا استفاده از آن برای درمان کم خونی در افراد وکودکان توصیه میشود.

ارزش غذایی پای مرغ

پای مرغ سرشار از ویتامین آ، ویتامین د، فسفر، کلسیم، اسید های چرب و منیزیم، همچنین غنی از سولفات کندروئتین که ماده مفید برای غضروف سازی در بدن است، می باشد.

روش استفاده ازپای مرغ

به منظور استفاده از خواص پای مرغ و فواید درمانی آن میتوانید تعدادی پای مرغ را پس از شستن و تمیز کردن همراه با چند لیوان آب و یک یا دو عدد پیاز به مدت ۴ تا ۶ ساعت بر روی حرات ملایم بپزید. پس از گذشت این زمان محتویات را داخل مخلوط کن ریخته و سپس آن را صاف کنید و در فریزر نگهداری کنید.به منظور مصرف کافی است از عصاره پای مرغ تهیه شده مقدار یک قاشق را به انواع سوپ و خورشت تهیه شده، اضافه کنید.
همچنین میتوانید تعدادی پای مرغ را با پیاز،زردچوبه،نمک پخته وبه کودک بدهید ویا اینکه اگر کودک تمایل به خوردن آن نداشت پای مرغ را داخل سوپ بریزید و بعد از پختن در آخر پای مرغ را بردارید.

مضرات پای مرغ (موارد احتیاطی و منع مصرف)

میزان چربی و کلسترول پای مرغ بسیار بالا است و از این رو زیاده وری در مصرف آن برای بیمارن قلبی عروقی خطرناک میباشد. بنابراین به افرادی که مبتلا به چربی خون و کلسترول بالا هستند، توصیه میشود هنگام مصرف، آن را با آب لیموترش و یا آب غوره مصرف کنند.
از آنجا که پوست پنجه مرغ امکان دارد حاوی ترکیبات آلوده باشد یا احتمال دارد صاحب مرغداری برای پیشگیری از به وجودآمدن انواع بیماری ها در مرغها به آنها آنتی بیوتیک تزریق کرده باشد یا به آنها هورمونی داده باشد که همه اینها وارد پوست و تمام امعا و احشای مرغ شود، لذا به منظور استفاده از پای مرغ حتما آن را از مرغداری‌های ارگانیک و مطمئن تهیه کنید.

منبع:فواید پای مرغ برای نوزاد

فواید پای مرغ برای نوزاد