By | دسامبر 27, 2017

قرص سولفاسالازین چیست

 

قرص سولفاسالازین (Sulfasalazine) از داروهای ضدالتهابی و سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن است که معمولا برای درمان بیماری‌های التهابی روده و همچنین بیماری آرتریت روماتوئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. تهوع، بی‌اشتهایی، ناراحتی معده، اسهال، سردرد و عقیمی قابل برگشت در مردان برخی از عوارض مصرف داروی سولفاسالازین می‌باشد.

برخی از بیماری‌ها به دلیل عملکرد نادرست سیتم ایمنی بدن ایجاد می‌شوند. در این شرایط لازم است که با استفاده از داروهایی سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و یا تنظیم شود که در نهایت بتوان بیماری را درمان کرد. آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم مفصلی یکی از این بیماری‌هاست که مفاصل بدن را درگیر کرده و باعث التهاب و درد می‌شود. با پیشرفت این بیماری که خیلی هم سریع است مفصل تغییر شکل پیدا می‌کند و بیمار در استفاده از مفصل دچار مشکل می‌شود. بطور مثال انگشتان دست و مچ دست تغییر شکل داده و استفاده از دست مشکل می‌شود. این بیماری بیشتر در زنان بالای ۴۰ سال رخ داده و علت دقیق ابتلا به آن هنوز هم ناشناخته مانده است. از علایم این بیماری می‌توان به خشکی صبحگاهی، درد و تورم مفاصل اشاره کرد. سولفاسالازین از داروهایی است که به کاهش التهاب این بیماری کمک می‌کند. در ادامه بیشتر با این دارو آشنا می‌شوید.

قرص سولفاسالازین

قرص سولفاسالازین چیست؟

قرص سولفاسالازین (Sulfasalazine) از داروهای ضدالتهابی و سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن است که معمولا برای درمان بیماری‌های التهابی روده مثل کولیت و کرون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید هم تجویز می‌شود. مصرف داروی سولفاسالازین ممکن است رنگ ادرار را به نارنجی تغییر دهد.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

 نام های تجاری  Azulfidine , Sulfazine , Azulfidine EN-tabs
 موارد مصرف  ضد التهاب روده،  درمان آرتریت روماتوئید
 عوارض  تهوع، بی‌اشتهایی، ناراحتی معده، اسهال، سردرد، سرگیجه، عقیمی قابل برگشت در مردان، ضعف و خستگی، رنگ‌پریدگی، مشکل در بلع، واکنش‌های آلرژیک مثل تب و راش پوستی
 تداخل دارویی داروهای خوراکی ضد انعقاد خوراکی مثل وارفارین، داروهای خوراکی پایین‌آورنده قند خون، دیگوکسین، اسید فولیک، داروهای اسیدی‌کننده ادرار (مانند کلرید آمونیم، اسید آسکوربیک)، سولفونامید، آنتی‌اسیدها، داروهای ضد تشنج، متوترکسات، داروهای درمان صرع (مثل کاربامازپین، فنی توئین و والپروات سدیم)،متوترکسات

مقدار و نحوه مصرف سولفاسالازین

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول در بزرگسالان ابتدا، روزانه ۳ تا ۴ گرم دارو از راه خوراکی، در دوز های تقسیم شده، مصرف می‌شود. سپس میزان دارو با دستور پزشک تغییر می‌یابد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف داروی سولفاسالازین باید بدانید

 1. اگر در حال مصرف سولفاسالازین هستید بهتر است تا حد امکان زیر نور خورشید قرار نگیرید.
 2. این دارو برای کودکان زیر ۲ سال مناسب نمی‌باشد.
 3. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک درباره این موضوع مشورت کنید.
 4. سولفاسالازین نباید در دوران شیردهی مصرف شود.
 5. در صورت داشتن سابقه حساسیت دارویی موارد را به اطلاع پزشک برسانید.
 6. درصورتیکه سابقه بیماری‌های کبدی، کلیوی یا آسم داشته‌اید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
 7. طی مصرف این دارو مایعات فراوان (حداقل ۶ لیوان) بنوشید.
 8. سولفاسالازین را باید همراه با غذا مصرف کرد.
 9. بدون دستور پزشک دارو را قطع نکنید.
 10. حتی در صورت احساس بهبودی دوره درمان باید کامل شود.
 11. در صورت فراموش کردن یک نوبت از دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را مصرف کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید.
 12. سولفاسالازین ممکن است به طور موقت سبب بروز نازایی در مردان گردد.
 13. از آنجاییکه این دارو موجب بروز سرگیجه می‌شود بهتر است به هنگام رانندگی و سایر کارها احتیاط شود.

توصیه‌ها و اقدامات پرستاری

 • در صورت مصرف طولانی مدت دارو، انجام آزمون شمارش سلول‌های خونی ضروری است.
 • بیماران کلیوی شاید نیاز به کاهش میزان مصرف دارو داشته باشند.
 • افرادی که انسداد روده و یا دستگاه ادراری دارند نباید از این دارو استفاده کنند.

منبع : قرص سولفاسالازین و عوارض جانبی

منبع : قرص سولفاسالازین و عوارض جانبی