By | دسامبر 27, 2017

نحوه جفت گیری طاووس ها

نحوه جفت گیری طاووس

نحوه جفت گیری طاووس

اینکه طاووس نر از اشک چشم طاووس ماده می خورد یا بالعکس و باردار می شود و حتی آنرا به نهج البلاغه منسوب کرده اند, خرافه ای بیش نیست در این مقاله درباره جفت گیری طاووس مطالبی بیان شده است که با هم می خوانیم

طاووس
طاووس (peacock) به خاطر دم حیرت انگیزش از هزاران سال پیش مورد توجه بشر قرار گرفته است. دم پرنده نر معمولا ترکیبی است از رنگ های آبی و سبز به صورت قطاری قرار می گیرند که ۶۰درصد از طول پرنده را تشکیل می دهد، به این پرنده پرنده هزارچشم نیز گفته می شود که در واقع این حالت همان نقش نگار قهوه ای و طلایی است، هنگامی که طاووس نر چتر می زند، مانند تعداد زیادی چشم باز دیده می شوند و زیبایی شگفت انگیزی ایجاد می کنند.

طاووس ماده

ترکیب رنگ بندی بدن و دم در حیوان نر بسیار متنوع تر و جذاب تر از حیوان ماده است، بدن طاووس ماده قهوه ای و خاکستری است و معمولا زیر گردن سبز رنگ است، زیرا هنگانی که روی تخم می نشینند، بتوانند در طبیعت از دید شکارچیان در امان باشند.

نحوه جفت گیری طاووس

علت اصلی چتر زدن در طاووس جلب نظر پرنده ماده است با این کار ماده بر اساس اندازه و رنگ و کیفیت دم جفت خود را انتخاب می کند و پس از پایان فصل جفت گیری طاووس، دم شروع به ریختن می کند و دم واقعی که دارای پرهای کوچک و خاکستری است باقی می ماند، تا در فصل بعد پرهای جدید و زیبا مجددا نمایان شوند. نکته ای جالب درباره طاووس ها این است که بر خلاف سایر پرندگان که تک همسری هستند، طـاووس ها چند همسری هستند. پرنده ماده از بهار تا تابستان جفت گیری می کند و ۳-۵ تخم می گذارد و تخم ها بعد از ۲۸ روز به دنیا می آیند.

پس از تولد، جوجه ها زرد و قهوه ای هستند و بسیار شبیه به جوجه بوقلمون می باشند. اولین قدم آموزش غذا خوردن است، مادر باید جوجه های خود را آموزش دهد تا جویدن حشرات و دانه ها و برگ ها را یاد گیرند، جوجه نوک خود را کنار نوک مادر قرار می دهد و مادر بعد از پیدا کردن غذای مناسب به آن اشاره کرده و صدای خاصی تحت عنوان grock sound از خود ایجاد می کند و غذا را نگه می دارد تا جوجه اش آن را بخورد.

قدم دوم آموزش پرواز است مادر تصمیم می گیرد به شاخه ای از درخت یا روی فنس های محل نگهداری برود و با ایجاد صدای خاص دیگری جوجه ها را به سمت خود می خواند و صبح روز بعد مادر به لانه می آید و البته معمولا بعضی از جوجه ها در این فرآیند تلف شده اند.

جفت گیری طاووس چگونه است؟

در کجای نهج البلاغه آمده است که طاووس نر از اشک چشم طاووس ماده می خورد (یا بالعکس) و باردار می شود؟

این یک خرافه قدیمی است که حضرت امیرالمؤمنین، اما علی علیه السلام، در همین خطبه به آن اشاره نموده و تکذیب و ردش نموده اند.

ایشان در این خطبه، به اوج زیبایی و نیز ویژگی های طاووس اشاره می کنند که خود نشانه ی بارزی از علم، حکمت، قدرت، مشیّت و خلقت خداوندی است.

حضرت در این خطبه، به جمع شدن ویژگی هایی که ظاهراً نمی توانند یکجا جمع شوند اشاره می کنند تا اهل بصیرت بفهمند خدا چه می کند؟ باز کردن بال ها مثل بادبان کشتی کجا و با ناز به سوی جفت خرامیدن کجا؟ نزدیکی به جفت، مثل یک پرنده ای چون خروس کجا و جفت گیری با آلت، مثل شتر کجا؟ حضرتش این ویژگی ها را بر می شمارند و آن خرافه ها را تکذیب می کنند.

حال با هم این فراز از خطبه را می خوانیم:

وَ مِنْ اَعْجَبِها خَلْقاً الطّاوُوسُ الَّذی اَقامَهُ فی اَحْکَمِ تَعْدیل،

و از عجیب ترین مرغان طاووس است که آن را در استوارترین شکل ایجاد کرد،

وَ نَضَّدَ اَلْوانَهُ فی اَحْسَنِ تَنْضید، بِجَناح اَشْرَجَ قَصَبَهُ، وَ ذَنَب اَطالَ مَسْحَبَهُ.

و رنگهایش را در نیکوترین مرحله نظام داد، با بالی که قلمهای آن را به هم پیوست، و دُمی که آن را دراز و کشیده گردانید.

اِذا دَرَجَ اِلَی الاُنْثی نَشَرَهُ مِنْ طَیِّهِ، وَ سَما بِهِ مُطِلاًّ عَلی رَأْسِهِ کَاَنَّهُ قِلْعُ دارِیٍّ عَنَجَهُ نُوتِیُّهُ.

چون به جانب طاووس ماده رود آن را باز کند، به طوری که بر سرش سایه اندازد، گویی بادبان کشتی ای است از منطقه دارین (مثل سکان) که کشتیبان آن را از جای خود می گرداند.

یَخْتالُ بِاَلْوانِهِ، وَ یَمیسُ بِزَیَفانِهِ.

به رنگش می نازد، و به نازش می خرامد.

یُفْضی کَاِفْضاءِ الدِّیَکَهِٔ، وَ یَؤُرُّ بِمَلاقِحِهِ اَرَّ الْفُحُولِ الْمُغْتَلِمَهِٔ لِلضِّرابِ.

چون خروس با ماده اش مباشرت می کند، و برای جفت گیری همچون شتران نر پر از شهوتی که برای جفت گیری آمده اند با آلات تناسلی خود به او نزدیک می گردد.

اُحیلُکَ مِنْ ذلِکَ عَلی مُعایَنَهٔ، لا کَمَنْ یُحیلُ عَلی ضَعیفِ اِسْنادِهِ.

تو را در این زمینه به دیدن وضع طاووس حواله می دهم، نه مانند کسی که اثبات مطلبی را به سندی ضعیف احاله می دهد. (یعنی این حالات و رفتارها، قابل مشاهده و اثبات است)

وَ لَوْ کانَ کَزَعْمِ مَنْ یَزْعَمُ اَنَّهُ یُلْقِحُ بِدَمْعَهٔ تَسْفَحُها مَدامِعُهُ، فَتَقِفُ فی ضَفَّتَیْ جُفُونِهِ، وَ اَنَّ اُنْثاهُ تَطْعَمُ ذلِکَ، ثُمَّ تَبیضُ لا مِنْ لَقاحِ فَحْل سِوَی الدَّمْع ِ الْمُنْبَجِسِ، لَما کانَ ذلِکَ بِاَعْجَبَ مِـنْ مُطاعَمَهِٔ الْغُرابِ.

واگرآنچه دیگران خیال می کنند که آمیزش طاووس به آن است که اشکی از چشم هایش سرازیر می شود و در اطراف پلک هایش جمع می گردد و (سپس) ماده آن اشک را به منقار برمی دارد و می خورد، سپس تخم گذاری می کند، ونطفه نر بجز اشک بیرون آمده از چشم او نیست، این خیال بی پایه شگفت آورتر از این نمی باشد که مردم بر این گمانند که آمیزش کلاغ با قرار دادن منقار در منقار است.

تَخالُ قَصَبَهُ مَدارِیَ مِنْ فِضَّهٔ، وَ ما اُنْبِتَ عَلَیْها مِنْ عَجیبِ داراتِهِ وَ شُمُوسِهِ خالِصَ الْعِقْیانِ وَ فِلَذَ الزَّبَرْجَدِ.

انگار می کنی قلم های بال طاووس میله های چنگکی است ساخته شده از نقره، و آنچه از دایره های عجیب (زرد و سبز) بر بال ها روییده گردنبندهای طلای ناب و پاره های زبرجد است.

فَاِنْ شَبَّهْتَهُ بِما اَنْبَتَتِ الاَرْضُ قُلْتَ: جَنِیٌّ جُنِیَ مِنْ زَهْرَهِٔ کُلِّ رَبیع .

اگر بالش را به آنچه از زمین می روید تشبیه کنی، می گویی: دسته گلی است که از شکوفه های بهاران چیده شده.

وَ اِنْ ضاهَیْتَهُ بِالْمَلابِسِ فَهُوَ کَمَوْشِیِّ الْحُلَلِ، اَوْ مُونِقِ عَصْبِ الْیَمَنِ.

و اگر آن را به جامه ها (لباس ها) مثل بزنی، همچون حِلّه هایی است پر از نقش و نگار، و یا جامه های خوش منظر یمنی.

وَ اِنْ شاکَلْتَهُ بِالْحُلِیِّ فَهُوَ کَفُصُوص ذاتِ اَلْوان قَدْ نُطِّقَتْ بِاللُّـجَیْـنِ الْمُکَلَّـلِ.

و اگر آن را به زینت و زیور تشبیه کنی، مانند نگین های رنگارنگی است که میان نقره مرصّع به جواهر قرار داده شده.

و …

پس معلوم شد که نه تنها این سخن از ایشان نیست، بلکه ایشان این خرافه ی قدیمی را رد کرده اند و همین طور خرافه ی جفت گیری کلاغ با منقارش را رد کرده اند.

همان موقع فرمودند که نیازی به خرافه گرایی ها نیست و می توانید ببینید. امروز هم که این امکان به مراتب بیشتر است.

 

پس اگر کسی از روی نادانی، این خرافه را به ایشان نسبت دهد، ضرر جهالت و زودباوری اش را می بیند و باید سعی کند که این قدر زودباور نباشد (خصوصا به مطالب منتشره در فضای مجازی، هر چند که ذیل مطلب نشانی منبعی درج کرده باشند)؛ اما اگر کسی به عمد به اهل عصمت علیهم السلام دروغی را نسبت دهد که وای به حال دنیا و آخرتش!؛ اما ما باید بفهمیم که چه دشمنی ها و خدعه هایی وجود دارد و برای گمراه کردن مردم، به چه حیله هایی متوسل می شوند؟! [البته به جایش “توسل” را هم رد می کنند!]

منبع:نحوه جفت گیری طاووس

نحوه جفت گیری طاووس