By | دسامبر 27, 2017

فیس آپ چطور کار می کند؟

نحوه کار با فیس آپ

نحوه کار با فیس آپ

مدتی است اپلیکیشن جالبی بنام “فیس آپ” بیشتر کاربران گوشی های هوشمند حتی چهره های معروف را درگیر خود کرده است؛ حال سوالی که ایجاد می شود این است که کارکرد این برنامه چگونه است و فیس اپ با چه مکانیزمی ما را پیر، جوان، زن یا مرد می کند؟فیس آپ

این روزها اپلیکیشن فیس آپ (FaceApp) در سراسر جهان مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. این برنامه می تواند با ایجاد تغییرات ظاهری در چهره، سن، جنسیت و ویژگی های ظاهری موجود در چهره را با توجه به انتخاب کاربر تغییر دهد.

ایده تولید برنامه هایی که چهره را تغییر می هند جدید نیست اما نزدیک بودن نمونه های فیس اپ به واقعیت و طبیعی بودن چهره های تغییر یافته مهمترین ویژگی های این اپلیکیشن است. این برنامه تحت نظر گروهی از برنامه نویسان روسی در سن پترزبورگ تولید شده است. در این برنامه از الگوریتم های یادگیرنده هوش مصنوعی بر مبنای شبکه های عصبی استفاده شده است.
یاروسلاو گونچاروف (Yaroslav Goncharov) رئیس تیم برنامه نویسان این برنامه می گوید:ما از فناوری جدیدی بر مبنای شبکه های عصبی استفاده کردیم که می تواند تغییراتی واقعی و طبیعی در صورت افراد ایجاد نماید. وی افزود:تفاوت اصلی ما با دیگر برنامه ها واقعی بودن تصاویر تغییریافته است. برنامه های دیگر با فیلترگذاری روی تصاویر صرفا در پی ایجاد تغییرات خنده دار روی چهره هستند اما فیس اپ با اسکن اجزای مختلف صورت می تواند حالت آنها را در وضعیت های مختلف شبیه سازی کند.

گونچاروف خاطرنشان کرد:تا جایی که من اطلاع دارم هیچ طرح، تحقیق و یا مقاله ای که بتواند تغییرات روی تصاویر را با کیفیت فیس اپ تولید کند منتشر نشده است. گونچاروف گفت:برنامه با توجه به انتخاب کاربر اجزای صورت را با استفاده از اندازه گیری های مختلف و الگوریتم های موجود تغییر می دهد ولی این موضوع به همین سادگی اتفاق نمی افتد.

برای اضافه کردن یک خنده ساده به چهره کارهای زیادی باید انجام بگیرد. لبخند صرفا در لب تغییر حالت ایجاد نمی کند بلکه حالت چشم ها، ابروها، گونه ها و حتی پیشانی باید مورد توجه قرار بگیرد و فناوری هوش مصنوعی موجود در برنامه سعی می کند مناسب ترین انتخاب را برای هر حالت انجام دهد.

ثابت نگه داشتن نسبت اجزای صورت با توجه به نغییرات اعمال شده مهم ترین بخش تغییر چهره محسوب می شود که فیس اپ به خوبی توانسته از پس آن بربیاید و این موضوع در باورپذیر بودن چهره تغییر یافته کاملا مشهود است.

در برنامه نویسی این برنامه، چهار برنامه نویس تمام وقت در هشت ماه هسته اصلی فناوری را با استفاده از برخی کتابخانه های متن باز گوگل تولید کرده اند. گونچاروف در رابطه با استفاده از این منابع گفت:در نگاه اول با این منابع شما هیچ چیزی نمی توانید بسازید اما ما با هشت ماه کار مداوم موفق به انتشار اولین نسخه از برنامه شدیم. تولیدکنندگان این برنامه اعلام کرده اند که با گسترش استفاده کاربران از این برنامه تلاش می کنند قدرت برنامه را در بروزرسانی های بعدی افزایش دهند تا نتایج باز هم واقعی تر و طبیعی تر شوند.

منبع:نحوه کار با فیس آپ

نحوه کار با فیس آپ