By | دسامبر 27, 2017

دریای مرده، کم ارتفاع ترین نقطه جهان

کم ارتفاع ترین دریاچه جهان

کم ارتفاع ترین دریاچه جهان

دریای مرده (به عربی: بحر المیت) که به دریاچه نمک نیز معروف است، در غرب اردن و شرق فلسطین و اسرائیل قرار دارد. هیچ جانور یا گیاهی به طور دائمی در این دریا زندگی نمی‌کند، به همین دلیل دریای مرده نامیده می‌شود.

دریای مرده یکی از منحصر به فردترین نقاط روی کره زمین است که با ویژگی های جالب خود بسیاری از گردشگران را به سوی خود جلب می کند.

در این مطلب ۱۰ ویژگی برتر دریای مرده را برای شما معرفی می کنیم که مطمئنا تاکنون نشنیده اید.

۱)ارتفاع دریای مرده ۴۲۳ متر پایین تر از سطح دریا است که باعث شده این دریا کم ارتفاع ترین نقطه روی زمین باشد.

۲) عمق این دریا ۳۳۷ متر است، به همین دلیل عنوان عمیق ترین دریاچه شور جهان را به خود اختصاص داده است.

۳) دریای مرده با ۳۳٫۷ درصد شوری، یکی از شورترین نقاط روی زمین می باشد. اگرچه گزارش شده است که دریاچه عسل در جیبوتی و چندین دریاچه دیگر دارای درصد شوری بالاتری هستند.

۴) غلظت غیرمعمول و بالای نمک دریای مرده به این معنی است که مردم می توانند به راحتی روی آن شناور شوند. از این لحاظ این دریاچه شبیه به دریاچه بزرگ نمک یوتا در ایالات متحده است.

۵) دریای مرده تقریبا ۸٫۶ برابر شورتر از اقیانوس است. این میزان شوری باعث می شود جانوران مثل ماهی ها و گیاهان آبزی نتوانند در آن زندگی کنند، هرچند مقادیر کوچکی از باکتری ها و قارچ میکروبی در آب آن وجود دارند.

۶) طول دریای مرده ۶۷ کیلومتر و عرض آن ۱۸ کیلومتر است.

۷) دریای مرده به دلایل مختلف به مرکز بزرگ تحقیقات بهداشت و درمان تبدیل شده است. مواد معدنی موجود در آب، میزان بسیار پایین گرده و سایر آلرژن ها در اتمسفر، کاهش ماورا بنفش از تابش خورشید، و فشار بالای اتمسفر در عمق زیاد آن، اثرات سلامتی خاصی دارند.

۸) دریای مرده پناهگاهی برای پادشاه داوود بوده است. این دریاچه همچنین یکی از اولین استراحتگاه های جهان (برای هیرود بزرگ) و تامین کننده طیف گسترده ای از محصولات مانند کود پتاسیم بود.

۹) دیگر ویژگی عجیب دریای مرده، تخلیه آسفالت آن است. از اعماق این دریاچه به طور مداوم سنگریزه های کوچک و توده هایی سیاه و سفید بیرون می آید.

۱۰) کم ارتفاع ترین جاده جهان، بزرگراه ۹۰، در امتداد اسرائیل و سواحل کرانه غربی دریای مرده در ۳۹۳ متری پایین تر از سطح دریا قرار دارد.

منبع:کم ارتفاع ترین دریاچه جهان

کم ارتفاع ترین دریاچه جهان